مجله نگاه شرقی

انواع تبلیغات دیجیتال

پایش

از آنجایی که در این مطلب می خواهیم به بررسی انواع تبلیغات دیجیتال بپردازیم، بهتر است بدانیم اصولاً تبلیغات دیجیتال چیست؟ و سپس اینکه چه انواعی دارد؟

همچنین بر طبق تعریف ویکی پدیا از تبلیغات دیجیتالی عبارات digital advertising، online advertising، internet advertising و تبلیغات وبی نیز به همین معنی اشاره می کنند. (مد نظر داشته باشید که به تبلیغات دیجیتال، در اصطلاح رایج، تبلیغات اینترنتی، بازاریابی اینترنتی و یا دیجیتالی نیز گفته می شود.)

به عنوان تعریفی کلی، می توان به این صورت گفت: هنگامی که یک کسب و کار از تکنولوژی های مرتبط با اینترنت یه منظور رساندن پیام های تبلیغاتی خود به مشتریان استفاده می کند، می گوئیم در حال انجام تبلیغات دیجیتالی است. این گونه از تبلیغها شامل موارد مختلفی می شوند که در زیر به توضیح مختصری پیرامون برخی از این روش ها می پردازیم:

تبلیغات متنی

این نوع از تبلیغ متشکل از کلماتی است که به شکل هایپرلینک، به وب سایت شرکت تبلیغ کننده متصل شده اند و با کلیک روی آن ها، کاربر به وب سایت مورد نظر هدایت می شود. از مزایای این نوع تبلیغ می توان به ساخت سریع، آسان و کم هزینه آن اشاره کرد. نسخه های مختلف یک تبلیغ متنی این قابلیت را دارد که بارها در معرض بازدید و بازخورد گذاشته شود و بهبود پیدا کند. همچنین تبلیغات متنی بسیار انعطاف پذیر هستند و نمایش آن ها در بسترهای مختلف بدون نیاز به تغییر ممکن است. در عین حال تبلیغات متنی به نسبت تبلیغات تصویری از جذابیت و تأثیرگذاری کمتری برخوردار هستند. تبلیغات متنی گاهی با متن غیرتبلیغاتی ترکیب می شوند. به عنوان مثال اگر کاربر متنی با محتوای مراقبت از کامپیوتر در برابر بدافزارهای اینترنتی مطالعه کند، کلمه آنت یویروس هایپرلینک می شود و به وب سایت های ارائه کننده نرم افزارهای ضدویروس متصل می شود.

 

بنرهای تبلیغاتی

بنر از متداول ترین انواع تبلیغات دیجیتال است که برای قرار دادن تبلیغات تصویری در وب سایت ها، نرم افزارها و… استفاده می شود. بنرهای تبلیغاتی می توانند ایستا، متحرک و یا تعاملی باشند. یک بنر ایستا حاوی تصاویر و نوشته های ثابت است. محتوای درون بنرهای متحرک، قابلیت حرکت و تغییر شکل دارد. بنرهای تعاملی نسبت به کلیک کاربر واکنش نشان می دهند و امکان تعامل با کاربر را فراهم می کنند. در هر نوع بنر به تناسب هدف و جایگاهی که بنر در آن قرارگرفته است، می توان از جلوه های بصری خلاقانه ای برای جذب مخاطب استفاده کرد.

 

ایمیل های تبلیغاتی

ایمیل اولین رسانه آنلاین است و قدیمی ترین بستر تبلیغات دیجیتال به شمار می رود. در حال حاضر وب سایت ها و نرم افزارهای مختلفی وجود دارند که برای طراحی گرافیکی ایمیل تبلیغاتی و ارسال آن به شکل انبوه مورد استفاده قرار می گیرند. برای ارسال هدفمند ایمیل تبلیغاتی لازم است لیستی از آدرس ایمیل های بازار هدف در دسترس باشد. چرا که ایمیل های ناخواسته و غیرمرتبط، در بیشتر مواقع اسپم محسوب می شوند. کاربرد ایمیل به تبلیغات محدود نیست. این رسانه برای ارسال خبرنامه، نظرسنجی و… نیز قابل استفاده است و می تواند از ابزارهای مدیریت ارتباط با مشتری، بازاریابی محتوا، تحقیقات بازاریابی و… به حساب بیاید. ایمیل مارکتینگ در این دسته قرار میگیرد.

 

تبلیغ در موتورهای جستجو

این نوع از تبلیغ که جستجوی پرداخت شده نیز نامیده می شود، زیرمجموعه تبلیغات متنی به شمار می آید. تبلیغ در موتورهای جستجو مانند گوگل، یاهو، بینگ و… بر اساس کلمات کلیدی نمایش داده می شود. به طوری که وقتی کاربر عبارت خاصی را جستجو می کند، لینک های تبلیغاتی در بالا، پایین و یا کنار لیست نتایج جستجو ظاهر می شود. تبلیغ در موتورهای جستجو به سفارش دهندگان تبلیغ این امکان را می دهد که محصولات و خدمات خود را در برابر دید کاربرانی بگذارند که در موتورهای جستجو به دنبال آن می گردند. یک نمونه از اینگونه تبلیغات، تبلیغات با google adwords می باشد.

 

تبلیغ در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی بستر بسیار مناسبی برای به کارگیری انواع تبلیغات از بنر، عکس و متن گرفته تا ویدیوهایی با قابلیت پخش خودکار هستند. مهم ترین مزیت تبلیغ در شبکه های اجتماعی امکان هدف گیری دقیق مخاطبان برای یک تبلیغ خاص است. اطلاعاتی که افراد در شبکه اجتماعی از خود ارائه می دهند (محل زندگی، سن، جنسیت، پیشینه تحصیلی، علایق و…) برای هدف گیری تبلیغ، مبنا قرار می گیرد. رایج ترین نوع تبلیغات در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام پست های تبلیغاتی است که در فید کاربران نمایش داده می شوند.
همچنین بازاریابان گاهی با صاحبان صفحات پرمخاطب (اینفلوئنسرها) قرارداد می بندند و در این صفحات، برندهای تجاری را معرفی می کنند. این سبک از تبلیغ که تبلیغات اینفلوئنسری(یا اینفلوئنسر مارکتینگ) نام گرفته است نیز مدافعان خاص خود را دارد و امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تبلیغ در تلفن های هوشمند

تعداد تلفن های هوشمند و تبلت ها از کل جمعیت زمین فزونی گرفته است و استفاده رو به افزایش کاربران از این وسایل برای انجام بیشتر امور آنلاین، اهمیت بالای این بستر را برای تبلیغات نشان می دهد. در یک مرورگر موبایل، وب سایت ها بایستی برای نمایش در نمایشگرهای کوچک سازگار شوند. وقتی ابعاد وب سایت تغییر می کند جایگاه های تبلیغاتی قبلی حذف شده و فضاهای جدیدی با ابعاد کوچک در نظر گرفته می شود که اصول طراحی متفاوت و امکانات مخصوص به خود را نیاز دارند. به علاوه در اپلیکیشن های موبایل، تبلیغات متنوعی از انواع بنرها گرفته تا نوتیفیکیشن و تبلیغات ویدیویی قابل اجراست. همچنین تبلیغات پیامکی از قدیمی ترین روش های یست که کماکان به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تبلیغات همگن

با گذشت زمان توجه کاربران به تبلیغات دیجیتال کمر شد و بازاریابان به دنبال راهی بودند که تبلیغ را با محتوای هر رسانه دیجیتال ترکیب کنند. در نتیجه تبلیغات همگن(یا همان native ads) ابداع شد که ظاهری مانند محتوای غیرتبلیغاتی دارد و در بستر خود (وب سایت یا سایر بسترها) استتار می شود؛ مانند یک مقاله که در اصل تبلیغ یک محصول یا یک برند خاص است و در قالب مقاله شکل بندی شده است. تبلیغات همگن با اجزا و سبک محتوای محیطی که در آن قرار می گیرد، سازگار می شود و در ایجاد اعتماد و تعامل با کاربران نسبت به سایر تبلیغات آنلاین موفق تر عمل می کند. بنا به اعلام نشریه فوربس 71 درصد انتشاردهندگان تبلیغ تاکنون هیچ واکنش منفی از جانب کاربران خود نسبت به این تبلیغات گزارش نکرده اند.

 

تبلیغ در بازی های ویدیویی

محبوبیت و تنوع بازی های ویدیویی فرصت مناسبی برای کسب و کارها فراهم کرده است که تبلیغ خود را در آن ها بگنجانند. این بازی ها در بسترهای مختلفی مانند رایانه، کنسول، گوشی های هوشمند، مرورگر اینترنت و وسایل واقعیت مجازی قابل اجرا هستند و روندهای جاری نشان می دهد که اقبال عمومی به بازی در تلفن های هوشمند رو به رشد است. تبلیغ در بازی های ویدیویی می تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد و پیام تبلیغاتی را به شکل مستقیم یا غیرمستقیم به کاربران برساند. گاهی بازی با محوریت برند ساخته می شود، گاهی تبلیغ در گرافیک بازی قرار می گیرد و گاهی هم تماشای تبلیغ در بازی، پاداش و امتیاز خاصی را به کاربر اهدا می کند.

 

نظر دهید