مجله نگاه شرقی

اسکار اینترنت

رویداد

معرفی جایزه وبی

وبی یک جایزه بین المللی است که هر سال به بهترین آثار منتشر شده بر بستر اینترنت تعلق می گیرد. با توجه به گستردگی حیطه اینترنت و بستر وب، جایزه وبی در هفت بخش اصلی (و تعداد زیادی زیرمجموعه) به برگزیدگان اهدا می شود. این بخش ها به طور کلی شامل: وب سایت، تبلیغات، رسانه و روابط عمومی، فیلم و ویدیو، اپلیکیشن های موبایلی، بازی ، پادکست و صوت دیجیتالی می شود.

جایزه وبی در دو مدل اصلی به شرکت کنندگان تعلق می گیرد. مدل اول «جایزه وبی» است و دیگری «جایزه صدای مردمی وبی» نام دارد. کاندیدای برتر برای شرکت در بخش نهایی هر دو مدل جایزه، توسط اعضای آکادمی هنر و علم دیجیتال انتخاب می شوند. این آکادمی شامل یک هیأت اجرایی داوری است که از متخصصین وب، چهره های شناخته شده تجاری، اینفلوئنسرها، افراد خلاق نامدار، اعضای مرتبط دیگر (برندگان و کاندیدای قبلی جایزه وبی) و سایر متخصصان فضای اینترنت تشکیل می شود. برنده های نهایی جایزه وبی نیز توسط همین گروه انتخاب می گردند اما برندگان جایزه صدای مردمی وبی از طریق آرای عمومی مشخص می شوند و هر سال میلیون ها شرکت کننده از سراسر جهان در این انتخاب مشارکت می کنند.

تاریخچه وبی

در سال 1996 یعنی در زمانی که بستر وب در اولین دوره های رشد و بالندگی خود بود، جایزه وبی توسط آکادمی بین المللی هنر و علم دیجیتال و با حضور بیش از 2000 داور، طراحی و راه اندازی شد. این جایزه کار خود را با کمکی 30 هزار دلاری شروع کرد که از طرف یازده کمپانی به عنوان خیریه برای تأمین جایزه در اختیارش قرار گرفته بود. رشد وبی با رشد فضای اینترنت و بستر وب همگام بود و کسب جایزه وبی از همان ابتدا به مثابه یک افتخار بزرگ در حوزه رسانه های دیجیتال محسوب شد.

تا به امروز 21 دوره از جایزه وبی برگزار شده است و در دو دهه اخیر این رویداد نقاط عطف بسیار مهمی را پشت سر گذاشته است. برای اولین بار در سال 2007 (یک سال قبل از رونمایی آیفون)، وبی راه خود را به آثار حوزه فیلم، ویدیو، موبایل و اپلیکیشن های موبایلی باز کرد. در سال 2009 شبکه ارسال روزانه ایمیل با نام نیتد توسط وبی راه اندازی شد و دسترسی به میلیون ها مخاطب را امکان پذیر کرد. وبی در سال 2008 افتخار راه اندازی هفته اینترنتی نیویورک را نیز کسب کرد. هفته اینترنتی نیویورک، یک گردهمایی سالانه مهم برای رهبران حوزه اینترنت (حدود 50 هزار نفر) در 200 رویداد مختلف به شمار می رود. در نوامبر 2010 ، این فستیوال با راه یافتن به لندن، جهانی شد و در سال 2012 کمپانی کرین کامیونیکیشن بیشترین سهام این رویداد را خرید کرد.

سال گذشته (2017 – 2016) وبی در حدود 13 هزار اثر ارسالی از 70 کشور مختلف دریافت کرد. این رویداد در کیپریانی وال استریت و با پشتیبانی شرکت های معتبر حوزه بازاریابی و استراتژی همچون گوگل، شوکِیس و ویتامین تی برگزار شد.

آخرین زمان برای ثبت نام و ارسال آثار در وبی سال جاری (2018 -2017) تا 26 ژانویه 2018 مقرر شده است. به طور سنتی مراسم اهدای جوایز به صورت زنده و در ماه مِی برگزار می شود. سال گذشته این مراسم در شهر نیویورک برگزار شد. البته طبق قوانین وبی برندگان برای دریافت جایزه ملزم به حضور در مراسم نیستند.

بخش های رقابت

وبی آثار ارسالی را در هفت بخش کلی دریافت می کند:

1. و بسایت، تبلیغات، رسانه و روابط عمومی که در برگیرنده کمپین های یکپارچه، محتواهای وایرال شده، محتواهای برند و… می شود.

2. فیلم و ویدیوهایی که اولین بار بر بستر اینترنت منتشر شده باشند. این بخش دربرگیرنده ویدیوهای طنز، رویدادهای زنده، موسیقی و … می شود.

3. و بسایت و اپلیکیشن های موبایل که برای موبایل، تبلت و دستگاه های هوشمند قابل حمل طراحی می شوند.

4. بخش اجتماعی که شامل کلیه محتواهای اجتماعی و بازاریابی بر بسترهای دیجیتال است.

5. پادکست و صوت دیجیتالی که دربرگیرنده مصاحبه ها و برنامه های گفت و گو محور است که بر بستر وب منتشر شده باشند.

6. و در نهایت بخش بازی که شامل کلیه بازی هایی است که بر بستر وب و موبایل طراحی می شوند.

داوری آثار

رقابت در دو بخش «جایزه وبی » و «جایزه صدای مردمی وبی » و در بیش از 100 زیرمجموعه مختلف برگزار می شود. در این رقابت، اعضای هیأت داوری از میان کلیه شرکت کنندگان واجد شرایط، 5 اثر را کاندیدای دریافت جایزه می کنند که در نهایت نفر برگزیده از میان این 5 اثر انتخاب می شود.

داوری در دو مرحله کلی صورت می گیرد؛ در مرحله اول، اعضای آکادمی هنر و علم دیجیتال، هزاران اثر دریافتی را به صورت جداگانه بررسی می کنند و هر یک از آثار با توجه به معیار و ضوابط داوری، امتیاز گذاری می شوند. لازم به ذکر است که هر کدام از آثار توسط چند نفر از اعضای
آکادمی مورد بررسی قرار می گیرند و روند داوری به عدم قضاوت بر اساس منافع، علاقه یا دل بستگی شخصی متکی است. سپس برترین آثار در این مرحله، به یک فهرست ویژه منتقل می شوند و مجدداً توسط هیأت رئیسه داوری، مورد بررسی قرار می گیرند.

در مرحله دوم، داوران تخصصی کلیه آثار فهرست ویژه را مورد ارزیابی نهایی قرار می دهند و در نهایت برندگان جایزه وبی در بخش های مختلف مشخص می شوند.

در جایزه صدای مردمی وبی، برندگان از طریق رأ یگیری آنلاین و به طور مستقیم از طرف مردم انتخاب می شوند.

شرایط شرکت در رقابت

شرکت در رقابت وبی برای کلیه سازمان ها و افرادی امکان پذیر است که در حوزه طراحی، ساخت، مدیریت، بازاریابی و ترویج آثار دیجیتال فعالیت دارند. تنها آثاری می توانند در این جایزه شرکت کنند که در سال جاری رقابت، پخش شده باشند، هر چند که طراحی و تولید آن ها می تواند مربوط به همان سال نباشد. کسانی که قبلاً برنده رقابت وبی شده اند، امکان شرکت مجدد در رقابت را خواهند داشت و شرکت کنندگان محدودیتی برای ارسال آثار، یا انتخاب دسته های مختلف برای یک اثر ندارند. بخشی از قوانین جایزه وبی به این شرح است:

▪  آثاری که پیام رسان نفرت، تهاجم و یا دارای محتویات غیراخلاقی باشند، از روند رقابت حذف خواهند شد.

▪ تنها آثاری که اصل باشند، برای شرکت در رقابت تأیید می شوند. در صورتی که اثر، منافع شخص ثالث یا مشتری را در بربگیرد، می بایست برای شرکت در رقابت دارای مجوزهای لازم باشد.

▪ شرکت کنندگان با مشخصات جعلی، واجد شرایط رقابت نیستند و این نکته مخصوصاً در مورد آثاری که از طرف مشتری برای آن ها پرداختی صورت نگرفته باشد، جدی تر است.

▪ شرکت هر اثر بدین معناست که اجازه و حق نمایش آن اثر در رویداد وبی داده شده است.

▪ نحوه ارائه جایزه می تواند متغیر باشد. (گاهی همراه یک مراسم و تشریفات است و گاهی نه)

▪ کلیه آثاری که با زبان های خارجی (هر زبانی غیر از زبان انگلیسی) ارائه می شوند، بهتر است که ترجمه یا نسخه انگلیسی آن ها نیز در اختیار وبی قرار بگیرد، در غیر این صورت برای ترجمه آن از مترجم گوگل یا سایر بستر های ترجمه استفاده خواهد شد.

▪ در صورتی که اثر فاقد شرایط لازم باشد، ممکن است در بررسی اولیه بدون اطلاع رسانی از روند رقابت حذف شود.

تندیس وبی

جایزه وبی، در هر دو بخش، یک تندیس است که به عنوان نماد برتری در دنیای وب شناخته می شود. این تندیس به صورت سفارشی و دست ساز توسط سازندگان جایزه گلدن گلوب ساخته می شود که حدود 30/48 سانتیمتر طول و 2/26 کیلوگرم وزن دارد. این تندیس همچنین دارای یک صفحه نقره ای قابل تنظیم بر یک پایه است که در نهایت جزئیات اطلاعات برنده بر روی آن درج خواهد شد. شرکت کنندگانی که به صورت گروهی شرکت می کنند، در صورت برنده شدن می توانند تندیس یا گواهینامه های بیشتر را برای اعضای گروه خریداری کنند.

وبی در سال 2017

رقابت سال 2017 – 2016 در حالی انجام شد که جمعیت تقریبی جهان 7/5 میلیارد نفر و جمعیت کاربران اینترنت بیش از 3/6 میلیارد نفر بود. در آن بازه زمانی حدود 1/2 میلیارد وب سایت در فضای اینترنت وجود داشت که در نهایت 407 جایزه وبی به شرکت کنندگان در بخش های
گوناگون اهدا شد.

بهترین دستاوردهای وبی 2017 بدین شرح است:

▪ جایزه دستاورد ابدی وبی به خاطر حفظ و مراقبت از تاریخ اینترنت و ارائه آرشیو کاملی که به واسطه آن دانش بر بستر آنلاین همگانی قرار م یگیرد، به وب سایت Archive.org تعلق گرفت. این وب سایت شامل مجموعه ای گسترده از کتاب های دیجیتالی، فیلم ها، موسیقی و سایر محتواهای دیگراست.

▪ جایزه هنرمند سال وبی به سولانج لونز برای استفاده از قدرت اینترنت جهت ترویج عدالت اجتماعی اهدا شد. وی از اکانت توییتر خود با حدود سه میلیون دنبال کننده، برای گرامی داشت تفاوت ها و ترویج عدالت نژادی استفاده کرد.

▪ جایزه جنبش اجتماعی سال وبی را سازمان وومنز مارچ دریافت کرد. این جایزه به علت استفاده از اینترنت برای ایجاد بیداری و تحرک اجتماعی در مورد مسائل زنان و حقوق ضربه پذیر آنان در جامعه، به این سازمان تعلق گرفت.

▪ جایزه بهترین بازیگر زن سال وبی به جیلین اندرسون برای بازی در سریال تلویزیونی سقوط اهدا شد. این سریال در رسانه اینترنتی نت فلیکس پخش می شد.

▪ جایزه بهترین بازیگر مرد سال وبی به استیو بوشمی برای بازی در سریال آنلاین هوراس و پیت تعلق گرفت.

▪ جایزه ویژه وبی به ون جونز برای استفاده وی از اینترنت و فضای وب در دوران انتخابات 2016 اهدا شد. او در دوران انتخابات ویدیوهایی با نام واقعیت های درهم انتشار می داد. در این ویدیوها، ون جونز به دنبال درک و تحلیل زیر و بم های دنیای سیاست بود.

▪ جایزه بهترین آژانس تبلیغاتی سال وبی به کمپانی بی بی دی او تعلق گرفت. این جایزه به بهترین آژانس تبلیغاتی در تمامی حوزه های تبلیغات، رسانه، روابط عمومی، وب سایت و اپلیکیشن موبایلی، فیلم و ویدیو، پادکست و صوت دیجیتالی اهدا می شود.

 

نظر دهید